a
444 90 54
Çağrı Merkezi
EĞİTİMCİ YAZAR ALİŞAN KAPAKLIKAYA AKYAZI’DA GÖNÜLLERE TAHT KURDU

Akyazı Belediyesi Kültürel ve Sosyal etkinlikleri kapsamında Akyazı’ya gelen Eğitimci - Yazar Alişan Kapaklıkaya 09 Nisan Pazartesi günü Lise öğrencilerine 2 seans Etkili İletişim ve Motivasyon ve Ailelere 1 seans Aile içi iletişim konulu konferanslarıyla Akyazı’da gönüllere taht kurdu.

Akyazı Kılıçoğlu düğün salonunda verdiği tüm konferans seanslarında salonu tıka basa dolduran ve izleyenleri mest eden Alişan Kapaklıkaya konferansta anlattığı kendine ait yaşanmış ve gerçek hikâyelere dayanan, güldüren yeri geldiğinde de ağlatan acıklı hikâyeleri ile gönüllere köprü atarak sevgiyi ve sevmeyi anlattı.

 

Lise Öğrencilerine Etkili İletişim ve Motivasyon Konferansı

İlk olarak Lise öğrencileriyle buluşan Eğitimci – Yazar Alişan Kapaklıkaya gündüz saatlerinde 2 seans olarak Lise öğrencilerine konferans verdi. Başarısız ve kötü geçen bir lise döneminin hayatın nasıl yönlendireceğini bir anda her şeyin nasıl kötü gidebileceğini öğrencilere anlatan Kapaklıkaya, inanarak başarıya giden yola nasıl ulaşılacağını ve kötü gidişata nasıl dur diyebileceklerini de öğrencilere öğretti. Kendisinin de eski bir eğitimci olduğunu ve yıllarca öğretmenlik yaptığını ifade eden Kapaklıkaya öğrencilerin halinide çok iyi bildiğini belirtmeyi ihmal etmedi. Yıllar önce kendi öğrencilik döneminde yaşadığı sıkıntılardan gençlere örnekler veren Kapaklıkaya hayatta öğrencilik dönemlinde bir öğrencinin önüne çıkan çeşitli engellerin üstesinden sabırla ve azimle nasıl gelebileceklerini de genç bireylere anlattı. Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya’yı dikkatle dinleyen öğrenciler konferansta ayrıca etkili iletişim ile ilgili de çok güzel bilgileri öğrenerek nasıl çevreleriyle doğru iletişim kurabileceklerini ve kendilerini nasıl motive edeceklerini de öğrendiler. Konferans sonunda Lise öğrencileri Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya’nın kitaplarından alarak kitaplarını imzalattırdılar.

 

Aile içi İletişim Konferansında Salon doldu Taştı

Akşam saat 20.00’de Aile içi iletişim konulu konferansa başlayan Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya kendi hayatında yaşadığı ve önemli dersler çıkardığı birçok önemli noktalara değinirken anlattığı duygu yüklü hikayelerle izleyenleri kah ağlattı kah güldürdü. 600’ün üzerinde kişinin katıldığı konferansta Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya izleyenleri kendine hayran bıraktı.

 

Programa Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan,  Akyazı Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Çakmak, Belediye Meclis Üyeleri, Hakim Fuat Toprak,  ATDD (Avrupa Türk Dostluk Derneği) Teşkilatının AKYAZILI Kurucu Genel Başkanı Sayın İlyas Kulaksız, Muhtarlar, Öğretmenler ve Akyazı’dan 600’ün üzerinde vatandaş katıldı.

Yazar Alişan Kapaklıkaya Aile içi iletişim konulu konferansında yüze yakın önemli noktaya değindi.  Sus, çocuksun, sus, küçüksün, sus öğrencisin, sus gençsin, sus kimsesizsin, sus ayıp, sus kınarlar, sus el âlem ne der, sus gelinsin, sus kadınsın, sus kızdırırsın, sus güçsüzsün Sahi susmak zorunda olmasaydık neler anlatırdık?  Yaşamak bir yolculuk aslında. Biz de kendimizi aramak, kendimizle buluşup kucaklaşmak istiyoruz. Yolumuz eşimizle kesişti. Birlikte yürümeyi istiyor muyuz? Kendi sevgi dilimizi, öğrenme stilimizi, başarı ve mutluluk stratejilerini biliyor muyuz? Neden evlendik? Değişir miyiz, değiştirir miyiz?  Bizi evliliğe götüren sebepler bizden mi kaynaklanıyor yoksa ailemizden, çevremizden, toplumsal baskıdan mı? Yoksa biz buzdağı mıyız? Dışarıya karşı gülümseyen yüzünün arkasında derin acılar yaşayan, kimseye duyuramadığı çığlıklar atan bir biz daha var mıyız? Sevgi emek ister, bakım ister, ilgi ister, evlilikte birlikte oluşturduğumuz sevgi çınarına emek verecek miyiz? Evlilik bankaya benzer. Gerektiğinde çekmek üzere duygu bankasına ne yatırıyoruz: Sevgi, hoşgörü, anlayış, mutluluk ve huzur mu, yoksa öfke, üzüntü, nefret ve kin mi? Sevmek sevdiğini geliştirmektir. Hiç düşündünüz mü? Biz sevdiğimizi geliştiriyor muyuz yoksa kısıtlayıp solduruyor muyuz?  Ailemizden aldığımız alışkanlıklarımızı evliliğimize karıştırma olasılığımız var mı? Doğru eş mi arıyoruz, doğru eş olmaya mı çalışıyoruz? Konularına değindi.

Eşimizle rol çatışması yaşıyor muyuz? Bunun çocuklarımızı nasıl etkileyeceğini hiç düşündük mü? Trafikte kaza yapmamak için ehliyet kursuna gittik, sınavları kazanmak için hazırlık kursuna gittik, turistlerle, yabancılarla anlaşabilmek için dil kursuna gittik. Peki, evlilikte kaza yapmamak, eşinle iyi anlaşabilmek için de herhangi bir kursa gitme ihtiyacı duyduk mu?

Evliliğe hazır mıyız? .“Aynı çatı altında aşkımız bir yalanmış, döndüm baktım maziye söylenecek ne kalmış.” Bu şarkıyı kendi ailemiz için söylemek istemeyiz değil mi? Evlilik yolculuğu sırasında karşılaşılan sorunları büyümeden çözmek ister miyiz?  Gelin ve kaynana arasında cereyan eden savaşın nice evliliği cehenneme çevirdiğini biliyor muyuz?  Evlilikte eleştiri dili ne işe yarıyor? Sanki eleştirince değişiyor mu?

Empati kurmayı biliyor muyuz?  Arada bir eşimizin gözlüğünü takıp, ayakkabılarını giyerek yürümeye ne deriz?  Bir ailede, eşler arasında meydana gelen iletişim kazaları nasıl düzeltilebilir?  Eşimizin bizden beklentilerinin farkında mıyız?  Biz eşimizden neler beklediğimizin bilincinde miyiz?  Evlilik bir tekerlekse bizim evliliğimizde bu tekerlek nasıl dönüyor?  Çiçek gibi çocuklar ancak cennet gibi evlerde yetişebiliyor?  Gibi tüm bu soruların cevaplarını veren Kapaklıkaya anlattığı tüm Aile içi İletişim konulu konferans konularıyla İzleyenlerin gönüllerinde taht kurdu.

Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya hem programın başında hem de program sonunda kitaplarını imzalatmak isteyen hayranlarına zaman ayırdı. Bol Bol da hatıra fotoğrafı çektiren Kapaklıkaya 15 Temmuz Akyazı programlarında tekrar Akyazı’ya gelmeye çalışacağını da belirtti.

Program sonunda Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya ’ya teşekkür ederek çiçek takdim etti.