a
444 90 54
Çağrı Merkezi
AKYAZI KENT KONSEYİ GENÇLİK ve ÇOCUK ile KADIN MECLİSİ OLUŞTURULDU.

 

 

Akyazı Kent Konseyi Gençlik ve Çocuk Meclisi ile Kadın Meclisi olağan genel kurul toplantısı dün saat 14.00’te Akyazı Sosyal Gelişim Merkezinde yapıldı.

 

Toplantıya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinden Kent Konseyi Başkanı Hasan AKCAN, Altındere Çınarlık Spor Kulübü A. Hikmet KURT , Prof Dr. Ahmet TUTAR, Harunusta  Spor Kulubü Alim GÜL, Akyazı Kaymakamlığından Cengiz BİLGİN ve Sabri DAMAR, Akyazı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin ÜSTÜN, İlçe Müftüsü İzzet ŞENER, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep ÖZDEMİR, Engelli Meclis Başkanı Handan BİLGİÇ, Spor Meclis Başkanı Sait BEŞİR ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Yasemin ÖZYİĞİT katıldı.

 

Toplantıya Gençlik ve Çocuk Meclisinden 24 kişi, Kadın Meclisinden 26 kişi katılarak çoğunluğun sağlanmasıyla, toplantıya başlandı. Toplantıda ilk olarak  Basın Sorumlusu İrfan KARDEŞ açılış konuşması yapmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

 

Divan Başkanı Gündemin 4. Maddesi olan Divan Katip ve Üye seçiminde Emin ÜSTÜN, A. Hikmet KURT ve İzzet ŞENER tarafından Divan Başkanı Alim GÜL, Üyeler ise Sabri DAMAR ve Cengiz BİLGİN teklif edildi. Yapılan oy birliği ile teklif kabul edildi.

 

Gündemin 5. Maddesi olan Kent Konseyi Genel Sekreteri Yasemin ÖZYİĞİT Gençlik ve Çocuk Meclisi ile Kadın Meclisi hakkında konuşma yaptı Özyiğit konuşmasında “ 2017 yılı içinde Engelli ve Spor Meclisi yürütme kurulu oluşturulmuş olup, Gençlik ve Çocuk Meclisi ile Kadın Meclisi yürütme kurulu oluşturulacaktır. Gençlik Meclisinin amacının gençlerin bir çatı altında toplanarak kent yönetiminde aktif rol almalarını ve kendi sorunlarını açıkça ifade ederek çeşitli aktiviteler yapmalarını sağlamak.  Yürütme Kurulu Üyeleri 1 Başkan ve 7 üyeden oluşarak görev süreleri 2 yıldır. Yürütme Kurulunun en az iki haftada bir toplanması gerekmektedir. Gençlik ve Çocuk Meclisinin amaçlarına uygun olacak şekilde çalışma grupları oluşturulması sağlanmalı ve meclis aktif olmalıdır. Örneğin Tiyatro Çalışma Grubu gibi.

 

Kadın Meclisinin amacı kadının kent yaşamında düşüncelerini açıkça ifade edebilme projeler üretebilme kentsel yaşama katılımı sağlayan demokrasi platformudur. Kadın Meclisi Yürütme Kurulu 1 başkan ve 4 üye olmak üzere 5 kişiden oluşmaktadır. Görev süreleri 2 yıldır. En az ayda bir Yürütme Kurulu toplantısı yapılmalıdır. Kadın Meclis Başkanının görev yetkilerini kullanırken tüm üyelere karşı sorumlu olduğu ve onların düşüncelerini dikkate almalıdır. Proje ve etkinlik açısından çalışma gruplarının önemli olduğunu, kadın meclisi amaçlarına uygun olarak oluşturulması sağlanmalıdır. Örneğin Şiddete karşı çalışma grubu gibi.” Diyerek 2017 yılı içinde Kent Konseyinin tüm meclis gruplarının tamamlanarak bundan sonraki süreçte aktif projeler yapılması sağlanacak olup, oluşturulacak meclislerin hayırlı olması temenni ederek gelen herkese teşekkür ederim”. Dedi      

  

Gündemin 6. Maddesi olan Kent Konseyi Başkanı Hasan AKCAN konuşma yaptı Akcan konuşmasında “ Öncelikle burada bulunan herkese teşekkür ediyorum. Kent Konseyi olarak 2017 yılı bizim için meclislerin oluşturulma yılıdır. İlk olarak Engelli ve Spor Meclisini oluşturduk. Yılın son ayında inşallah Gençlik ve Kadın Meclisini oluşturacağız. Gençliklerin fikirleri bizim için önemli çünkü onlar bizim geleceğimiz. Güzel projelerde ve aktivitelerde bulunacağız inşallah. Kadınlarımız aileyi bir arada tutan çocuklarımızı yetiştiren en değerli varlıklarımızdır. Toplumun her alanında fikirlerini aktif bir şekilde sunmaları bizim için önemli. Kent Konseyi olarak Uyuşturucu ile mücadele bir somut adım atmaya çalışıyoruz. Yapacağımız çalışmalar için ailelerimiz çok önemli. 2017 yılı Kent Konseyi oluşturulma yılı. 2018 yılında daha aktif ve güzel projelerde birlikte olacağız. Gençlik ve Çocuk Meclisi ile kadın Meclisine şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

 

Divan Başkanı tarafından gündemin 7. maddesi olan Gençlik ve Çocuk Meclisinde gizli oylama ile şeçime geçildi. Yapılan seçim sonucunda Gençlik ve Çocuk Meclis Başkanı Sultan Murat TOSUN, Üyeler Selin GÜNER, İpek Sevgili, Dilara ÇETİN, Mustafa ÜNLÜ, Emre COŞKUN, Burak Eren SEDEF, Fırat KASAP ile yedek üyeler Emre Bera CENGİZ, Muhammet Numan ÜZÜMCÜ. Divan Başkanı hayırlı olsun diyerek konuşma için Meclis Başkanı Sultan Murat TOSUN’u davet etti. Gençlik Meclis Başkanı teşekkür konuşması yaptı.

 

Gündemin 8. Maddesi Kadın Meclisi seçimine geçildi. Divan Başkanı öncelikle aday olmak isteyen başkan adayları ile yedek üyeler belirlendi. Başkan adayı olan Birgül KÖSE, Ela ÖZTEN ve Sevinç ÖZER konuşma yaparak gizli oylama ile seçime geçildi. Yapılan oylama sonucunda Kadın Meclis Başkanı Ela ÖZTEN, Üyeler Aslı BİRİNCİOĞLU, Nermin YAZICI, Türkan DAMAR, Elif Koç DİLMEN yedek üyeler ise Nurhay DEMOEN, Aylin KAPAN, Gönül KURT, Adile Nursel KILIÇ ve Gönül MERT. Divan Başkanı hayırlı olsun diyerek Gençlik ve Çocuk Meclis Başkanı Ela ÖZTEN’ i davet etti. Meclis Başkanı teşekkür konuşması yaptı.

 

Divan Başkanı kapanış konuşması yaparak toplantı sona erdi.

 

Daha sonra Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri ile Aralık Ayı toplantısı yapıldı. Kent Konseyi Başkanı Hasan AKCAN kapanış konuşması yaparak toplantı sona erdi.