ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
‘Akyazı’nın geleceği için çalışıyoruz’ ‘Akyazı’nın geleceği için çalışıyoruz’
Akyazı’nın geleceğini şekillendirecek önemli projelere imza attıklarını ifade eden Belediye Başkanı Bilal Soykan, “ Güzel ilçemiz Akyazımız için durmadan yorulmadan çalışıyoruz. Projelerimizin tamamı sadece bugüne değil Akyazı’nın geleceğine de hizmet edecek önemli çalışmalar” dedi.

Akyazı’nın geleceğini şekillendirecek önemli projelere imza attıklarını ifade eden Belediye Başkanı Bilal Soykan, “ Güzel ilçemiz Akyazımız için durmadan yorulmadan çalışıyoruz. Projelerimizin tamamı sadece bugüne değil Akyazı’nın geleceğine de hizmet edecek önemli çalışmalar” dedi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Akyazı Belediye Başkanı olarak seçilen Bilal Soykan geride kalan üç buçuk yılda ilçede önemli çalışmalara imza attı. Akyazı’nın sorunlarının çözümüne yönelik yapılan çalışmalar kapsamında bugüne kadar ilçede 180 bin ton asfalt atılırken, Akyazı Spor Kompleksi, İlçe Terminali, Mezbahane ve Canlı Hayvan Borsası, Güzlek Mesire ve Kamp Alanı, Sokak Hayvanları Bakımevi, Kara Mürver Projesi, Çarşı İçi Güzelleştirme Çalışmaları, SUBÜ Fakülte Binası inşaatı gibi birçok önemli proje de hayata geçirildi.  

Asfalt çalışmaları

Akyazı’da hizmetle geçen 3 buçuk yılı geride bıraktıklarını ifade eden Belediye Başkanı Bilal Soykan, “ Hemşehrilerimizin bize verdiği bu görevi en iyi şekilde yapmak için ekip arkadaşlarımızla birlikte durmadan yorulmadan çalışıyoruz. İlçemizin sorunlarını ve eksiklerini biliyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde gerçekleştiriyoruz. Göreve geldiğimiz ilk gün söylediğimiz gibi ilçemizin en büyük sorunlarından bir tanesi asfalt. Vatandaşlarımızı tozdan ve çamurdan kurtarmak için Büyükşehir Belediyemizle birlikte yaptığımız çalışmalar kapsamında 180 bin ton asfalt attık” ifadelerini kullandı.

Sokak Hayvanları Bakımevi

Asfalt çalışmalarının yanı sıra ilçede bir çok projeyi de hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Soykan, “ İlçemizdeki sessiz dostlarımızın tedavilerinin ve rehabilitasyonlarının yapıldığı ve birçok belediyenin örnek aldığı Akyazı Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevinin açılışını gerçekleştirdik. Türk Ormanköy Mahallesi’nde orman içerisinde 10 bin metrekare alana sahip bakımevimizde ilçemizdeki sokak hayvanlarımızın tedavi, kısırlaştırma ve rehabilitasyon işlemlerini gerçekleştiriyoruz sonrasında ise doğal yaşam alanlarına bırakıyoruz” dedi.

Çarşı İçi Güzelleştirme Çalışması

Akyazılı vatandaşların uzun yıllardan beri beklediği şehir merkezindeki dönüşümü tamamladıklarını ifade eden Başkan Soykan, “ Çarşı içi güzelleştirme projemizle şehir merkezimizi yeni bir görünüme kavuşturduk. 2 milyon lira bedelle gerçekleştirdiğimiz dönüşüm kapsamında Saski, Türk Telekom, Sedaş ve Agdaş kurumları ile koordineli çalışarak içme suyu hatlarını yeniledik, telefon ve elektrik hatlarını yer altına aldık ve yağmur suyu çalışması gerçekleştirdik. Son olarak da asfalt serimi ve dekoratif parke çalışmaları ile ilçe merkezimizi yeni görünümüne kavuşturduk. Proje kapsamında Atatürk anıtının bulunduğu tören alanımızı da yeniledik. Bu güzelleştirme çalışmamızı etap etap genişleterek devam ettireceğiz” dedi.

Kara Mürver Projesi

Akyazılı kadınların üretime olan katkılarını artırmak için geliştirdikleri Kara Mürver Projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Soykan, “ Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında kabul edilen “Kadınlarımız Kara Mürver Yetiştiriyor Hastalığa ve Salgına Dur Diyor Projesi ile 67 kadın Kara Mürver üretimine başladı. 37’si kendi arazilerinde 30’u ise belediyemizin tahsis ettiği arazide Kara Mürver üretecek olan kadınlar sonrasında kuracağımız tesiste bu ürünleri işleyerek satacaklar” dedi.

Akyazı Spor Kompleksi

En önemli projelerinden bir tanesi olan Akyazı Spor Kompleksi Projesi’nin temel atma töreninin 3 Aralık 2021’de gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Soykan, “ Akyazı tarihinin en büyük projesi olan ve içerisinde bin kişilik spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu ve gençlik merkezi bulunan projemiz tüm hızı ile devam ediyor. 70 milyon lira ile ilçemizin en büyük projesi olan Akyazı Spor Kompleksi’ni inşallah 2023 yılında açacağız. İlçemizin geleceği olan gençlerimize hizmet verecek olan bu büyük projeyi Akyazı’ya ve hemşerilerimize kazandırmanın gurunu yaşıyoruz” dedi.

İlçe Terminali Projesi

Akyazı’nın en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi olan İlçe Terminali Projesi’nin kısa süre içerisinde tamamlanacağını ifade eden Belediye Başkanı Bilal Soykan , “ İlçe Terminali Projemizde çalışmalarımız tüm hızı ile devam ediyor. “3 bin 500 metrekare alanda başlatmış olduğumuz projemizde zemin beton çalışmaları tamamlandı. Bina içi ve peyzaj çalışmalarının ardından inşallah açılışını gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Mezbahane- Canlı Hayvan Borsası

Mezbahane- Canlı Hayvan Borsası Projesi hakkında da bilgi veren Başkan Soykan, “ Vatandaşlarımızın bizden çok fazla talep ettikleri bu projemizde de zemin dolgu çalışmaları tamamlandı. Seçim beyannamemizde söz verdiğimiz projemizin inşa çalışmaları hızla devam ediyor. İlçemizin ve vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu yatırımları yapmaya, insanımızı hizmetle buluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Doğalgaz ve imar çalışmaları

Agdaş ile koordineli şekilde doğalgaz çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade eden Bilal Soykan, “ Yapılan planlamalara göre Kuzuluk, Altındere, Pazarköy, Vakıf ve Topağaç Mahallelerimizi doğalgaza kavuşturduk. Planlamalarımız dahilinde diğer mahallelerimizde de doğalgaz çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu. Belediye Başkanı Bilal Soykan Küçücek, Kuzuluk, Yeniorman, Topağaç, Alaağaç, Karaçalılık, Harunusta, Hasanbey, Yağcılar, Yunus Emre Mahallelerinde imar planı uygulaması gerçekleştirdiklerini de ifade etti.

SUBÜ Fakülte Binası

Göreve geldikten sonra Akyazı’ya 4 yıllık bir fakülte kazandırdıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Soykan, “ SUBÜ ile yaptığımız görüşmeler sonucunda Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulumuzun açılışını 22.09.2020 tarihinde gerçekleştirdik” dedi. Öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim görebilmeleri için SUBÜ ile yeni bir projeye daha imza attıklarını belirten Başkan Soykan, “ Fakültemize yeni bir idari bina inşa ediyoruz. Öğrencilerimizin daha iyi şartlarda eğitim görebilmeleri ve ilçemize daha fazla öğrenci gelebilmesi için belediye olarak bu binanın kaba inşaatını üstlendik” dedi.

Yahyalı bağlantı yolu

Yahyalı Bağlantı Yolu Projesi hakkında da konuşan Başkan Bilal Soykan, “ İlçemizin trafiğini rahatlatacak ve yeni bir giriş kazandıracak bu proje hemşerilerimizin yine uzun süredir beklediği çalışmalardan bir tanesi.  Proje kapsamında 77 adet taşınmazın acele kamulaştırma kararı 20.03.2021 tarih ve 3732 sayılı karar ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak 21.03.2021 tarih ve 31430 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. 5 milyon 579 lira acele el koyma bedeli bankaya yatırıldı” şeklinde konuştu.

Çöp toplama araçları

1 milyon 400 bin lira kiralama bedeli ödenerek kullanılan çöp toplama araçlarının yerine belediye özkaynakları ve bakanlık hibe destekleri ile 8 yeni araç alındığını belirten Belediye Başkanı Bilal Soykan, kurumun yüksek miktarda kira ödemesinden kurtulduğunu söyledi. Başkan Bilal Soykan Karacasu projesinin ilk etabının tamamlandığını belirterek ikinci etap için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Çocuk ve Kızak Şenlikleri

3 yıllık süre zarfında önemli sosyal-kültürel faaliyetlerde gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Soykan, “ 17-18 Temmuz 2021 tarihlerinde Akyazı Çocuk Şenliği’ni düzenledik. Çocuklarımızın ve ailelerin yoğun ilgi gösterdiği bu etkinliğimizi geleneksel hale getirerek her sene düzenlemeye devam edeceğiz. Yine çocuklarımızın karne tatilini güzel geçirmeleri için Güzlek Mahallesi’nde Akyazı Kızak Şenliği gerçekleştirdik. 29-30 Ocak tarihleri arasındaki şenliğimize ilçemizin yanı sıra Sakarya ve çevre illerden de bir çok vatandaşımız katıldı. Yoğun ilgi gören bu şenliğimizi de geleneksel hale getirerek her sene tekrarlayacağız. Akyazı’da Aktepe Kızak Merkezi oluşturacağız” dedi.

Akbalık Yağlı Güreşleri

16 Temmuz tarihinde 57. Tarihi Akbalık Yağlı Güreşlerini de gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Soykan, “ Vatandaşlarımızın yoğun katılımı ile güzel bir organizasyon gerçekleştirdik. Tarihi sporumuz olan güreşi gelecek nesillere aktaracak olan bu değerli organizasyonu her sene daha da büyüterek düzenlemeye devam edeceğiz inşallah” şeklinde konuştu.

Acelle Yayla Şenlikleri

Türkiye’nin en büyük yayla şenliklerinden bir tanesi olan Acelle Yaylası Kadırga Şenlikleri’nin 33’üncüsünü 29-30-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Bilal Soykan, “Akyazı Belediyemiz ve Hanyatak Mahallesi Güzelleştirme Derneği tarafından düzenlenen ve 3 gün süren 33. Acelle Yaylası Kadırga Şenlikleri büyük bir coşku ile gerçekleşti. Vatandaşlarımızın doyasıya eğlendiği şenliğimiz inşallah senelerce devam edecek” dedi.

Güzlek Mesire ve Kamp Alanı

Akyazılıların keyifli vakit geçirebileceği park ve yeşil alanların sayısını artırmaya devam etiklerini de ifade eden Başkan Bilal Soykan, “ Bu kapsamda Akyazı Belediyesi Güzlek Mesire, Spor, Karavan, Yürüyüş ve Kamp Alanı’mızın açılışını gerçekleştirdik. Orman içerisinde yer alan tesiste basketbol, futbol ve voleybol sahaları, dev salıncak, oyun grupları, spor aletleri, piknik alanları, mescit ve idari bina yer alıyor. Özellikle haftasonları vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği tesisimizde kamp ve karavan park alanları da bulunuyor” dedi.

Akyazı Belediyesi - 2016 © Network