ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
AKYAZI BELEDİYESİ AK BELDE A.Ş. AŞEVİ BASINA TANITILDI AKYAZI BELEDİYESİ AK BELDE A.Ş. AŞEVİ BASINA TANITILDI
Ak Belde A.Ş Genel Müdürü Feyzi Bora Aşevi hizmetlerini basına tanıttı.

 

İhtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan yemeklerden basına ikram edildi. Aşevi hizmetleri hakkında bilgi verildikten sonra dağıtılan günlük ve haftalık yemek örneklerinin muhafaza edildiği soğuk hava deposu, gıda deposu ve Aşevinin diğer birimleri gezdirildi.Ak Belde A.Ş Gıda Teknikeri Murat Desteci, Aşevinde pişirilen yemeklerin hazırlık süreci hakkında Teknik bilgileri maddeler halinde sıraladı;

 

Malzeme Tedariki

  • Sebze ve meyve ihtiyacı günlük olarak tedarikçi marketten tedarik edilir. Yapılacak yemeğin çeşidine göre bir sonraki gün için sipariş verilir.
  • Kırmızı et ve et ürünleri belirlenen kasaptan günlük olarak temin edilir. Kullanılacağı zamana kadar (+2, +4 derece) soğutucu dolapta bekletilir.
  • Beyaz et ve et ürünleri ihtiyacı günlük olarak temin edilir. Kullanılacağı zamana kadar (+2, +4 derece) soğutucu dolapta bekletilir. Tanıtıcı etiket üzerinde bulunan firma ismi, son kullanma tarihi, Lot numarası kontrol edilir ve hammadde giriş kontrol formuna işlenir.
  • Kuru bakliyat ihtiyacı 15 günlük ve ya 30 günlük periyodlar halinde yapılmaktadır. (mevsimsel hava sıcaklığına göre) gelen malzemedeki ürün bilgi etiketi kontrol edilir. Üretim tarihi, son kullanma tarihi, Lot numarası, üretici firma bilgileri hammadde giriş kontrol formuna işlenir.
  • Alınan malzemelerin ambalajlı olanları tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Özellikle son kullanma tarihi dikkate alınarak alım yapılmakta ve kullanılmaktadır.

 

Hammadde giriş kontrol formu 2013 yılından itibaren düzenli olarak doldurulmakta ve kayıtlar saklanmaktadır. Bu formda alınan malzemenin cinsi, nereden alındığı, üretici firma ismi, miktarı, üretim tarihi, son kullanma tarihi, parti numarası, saklama sıcaklığı (et ürünleri için) kayıt edilmektedir.

Dağıtımını yaptığımız yemeklerden her gün numuneler alınmakta ve bu numuneler 72 saat süre ile (+2, +4 derece) soğutucu dolapta muhafaza edilmektedir. Soğutucu dolap sıcaklığı gün içerisinde en az üç kere kontrol edilir ve Soğuk Depo Sıcaklığı Kayıt Formuna kaydedilir.

Her ay Bakanlık onaylı H&Bs Çevre Sağlığı Hizmetleri Ltd.Şti. firmasından ilaçlama hizmeti almaktadır.

Yıl içerisinde belli periyodlarda Sakarya Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından denetimlere tabi tutulmaktadır.(2019 yılında 4 defa 2018 yılında 5 defa)

Çalışan personelimize 08.07.2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünden Gıda ve Su sektöründe çalışanlar için Hijyen Eğitimi kursu aldırılmıştır.

Akyazı Belediyesi - 2016 © Network